Вход Регистрация Вход чрез Facebook
Био продукти и начините да ги произвеждаме
Нека най-напред да отговорим на въпроса какво представляват биопродуктите. Това са всички продукти /селскостопанска продукция, горива, химикали, суровини и така нататък/, които са произведени от възобновяеми източници.  Така например, напоследък много се говори за био горивата и за техния огромен потенциал по отношение на икономиката и опазването на околната среда. Учените са открили, че много материали, които сега се правят от нефтопродукти, могат да бъдат заменени с материали, произведени от биомаса. Все повече и повече се залага на биоразградими алтернативи, особено що се отнася за най-често използваните продукти, като например полиетиленовите торбички. Само САЩ използва 80 милиона тона петрол годишно за производството на пластмаси. Учените твърдят, че това може да се промени и вместо петрол, да се използва материал, получен от растения. Вече се разработват композитни материали, получени от съчетаването на нано клей с бактериална био пластмаса, които ще намерят широко приложение в автомобилната индустрия. По същия начин се разработват и композитни строителни материали на основата на фибри, извлечени от тор. Вече има производство и на биоразградими чаши, вилици, лъжици, ножове, чинии, тениски и възглавници, направени от царевица.

Също така и в селското стопанство все повече се акцентира върху повишаване производството на био продукти.

Ето и няколко съвета как да получим екологично чиста селскостопанска продукция:

  • Ограничете напълно използването на всякакви пестициди.
  • Първоначално започнете с малка площ, например 25 кв. м. Идеалното място е това, което получава достатъчно слънчева светлина през цялата година. Избягвайте зони в непосредствена близост до сгради или огради, защото това може да доведе до евентуално замърсяване на почвата с боя, химикали или тежки метали.
  • Отстранете каквито и да било отломки от горния слой на почвата, включително камъни.
  • Покрийте мястото с органични материали като листа, слама, фин растителен материал от вашия собствен двор или друг, в който сте сигурни, че не е третирано с пестициди и подобрете почвата, като добавите горска черна пръст, богата на хумус. С помощта на мотика или лопата размесете органичните материали с почвата на дълбочина десетина сантиметра.
  • Поддържайте почвата влажна и не тъпчете върху нея. Около корените на растенията поставете органични материали като листа или слама, защото те ще се погрижат да осигурят необходимата влажност.
  • Задължително осигурете собствена купчина компост в единия ъгъл на градината. През годината събирайте там сухи листа и трева. От време на време разбърквайте органичния материал. Така приготвеният компост, добавяйте периодично към почвата около растенията.

Ако имате желание да отгледате био продукт, може да го направите дори на балкона :)