Вход Регистрация Вход чрез Facebook
Съвети към младите фермери
Казват, че добрият фермер се изгражда с течение на времето. Наистина, опитът винаги е голямо преимущество, в който и да е бизнес, но специално ще се отнася до фермата, можем да кажем, че това важи с пълна сила. Ако сте начинаещ фермер, вероятно имате нужда да почерпите от опита на хората, занимаващи с това от дълги години. Тук сме избрали за вас няколко съвета, с които се надяваме да ви бъдем полезни:

Гледайте на вашата ферма като на бизнес, който ще се изгражда и разширява във времето. Изграждането на добра ферма не става бързо, изисква се работа, упоритост и търпение. Затова нека нещата се случват постепенно, но сигурно.

Оборудването е от съществено значение във фермерството, затова не пестете от машини, а вземете толкова, колкото ви е възможно. Това е добра инвестиция. В началото можете да започнете, като закупите оборудване на старо. Важно е да не влизате в големи дългове. Обмислете какви подобрения можете да направите, така че, дори и с техника „втора ръка“, но достатъчно годна, пак да се справите успешно.

Избягвайте да вземате лесни кредити. Лесните кредити обикновено са най-неизгодните, а когато бизнесът е в самото начало, не е желателно да ви притеснява допълнително и евентуална задлъжнялост. По скоро се поинтересувайте от субисидии и финансиране по европейски програми.

Огледайте се във вашата общност за по-опитен фермер, някой, който не само е успял, но и е спечелил уважението на останалите и се учете от него. Търсете съвети и използвайте неговите знания. В същото време продължавайте да работите усърдно, за да постигнете неговото ниво.
Планирайте нещата, за да избегнете финансови удари от непредвидени обстоятелства. В сектора  селско стопанство има много „капани“, защото е зависим от променливи фактори -  например, сезонност, природни условия и така нататък. В планирането на бюджета винаги предвиждайте малко повече пари за разходите и по-малки печалби. Това е не само по-сигурно, но и ще ви даде усещането за успешност, защото хората се чувстват успели, когато получат по-добри резултати от планираните.


Внимавайте с разходите. Обикновено след добра година, производителите се втурват да харчат или да се разширяват, но според специалистите е по-добре парите да отидат за подобряване състоянието на капитала, така че, да разполагат с повече свобода на действие по време на по-недоходоносни години.

Внимавайте с вложенията в така наречените амортизируеми активи (пикапи, коли, нова техника). За капиталовите инвестиции (земя, сгради, машини), по-добре споделете риска с други партньори, които вече са утвърдени в бизнеса, имат добри инвестиции и са пример за  висока интензивност на труда и управлението.

Съставете си реалистичен план и не се втурвайте да се движите прекалено бързо. Селското стопанство е сектор, в който често пъти е нужно да се изчака точното време, преди да се направи голям ход. Забавете големите покупки на земя за сметка на инвестирането в работни активи.

Научете се да бъдете мениджър на хора. Тези умения ще ви позволяват да управлявате фермата така, че тя да успее. И още нещо, което също е много важно - бъдете коректни и честни в своите бизнес отношения.